Vítejte na mém blogu s příchutí Itálie - Viva Italia! K jeho založení mě inspirovaly dvě věci, a to zkomolené názvy italských jídel v řadě českých pizzerií a restaurací a především moje vášeň pro vaření a italskou kuchyni. Vaření je pro mě relax, radost a možnost uplatnit svou fantazii. Skoro každý můj recept je originál, který mě napadl díky surovinám, co jsem objevila na trhu nebo v ledničce anebo podle toho, na co jsem měla čas a chuť. A proč mě tak baví Itálie a italská kuchně? Od malička jezdívám pravidelně na různá místa Itálie v létě nebo v zimě na dovolenou a postupem času se mi tato krásná země na jihu Evropy plná dobrého jídla, pití a nálady dostala pod kůži. Miluju nákupy na lokálních trzích, všudypřítomnost čerstvých surovin a vášeň Italů, s níž obhajují svou lokální kuchyni! Nicméně můj blog není jen o těstovinách a pizze. Na mém blogu najdete hromadu receptů na v zásadě jednoduchá jídla z čerstvých surovin a rozhodně hodně polévek a předkrmů, protože to jsou moje nejoblíbenější chody. A jelikož taky ráda cestuju, a to nejen do Itálie, podělím se s Vámi také o zážitky z cest a doporučení, kam se vydat a co zkusit. Takže dobrou chuť.
Mrkněte také na můj instagram - vivaitalia.karin a Facebook - https://www.facebook.com/www.vivaitalia.blog.cz

Kapary

9. června 2013 v 21:39 | Karin |  Italské suroviny - co s nimi
Kapary. Malé zelené kapky naložené v nálevu nebo v soli. Anebo velké kapky na stopkách připomínající jakousi podlouhlou, zelenou alternativu třešní. Chuť je velmi výrazná a těžko popsatelná, rozhodně ale platí, že čím menší kapary, tím vyráznější chuť a větší gurmetský zážitek. A co to vlastně je?

Nejedná se o plody ve formě bobulí, jak by se mohlo zdát. Kapary jsou poupata keře kapara trnitá a pocházejí původně ze střední a západní Asie. Postupem času se jejich pěstování přesunulo a stalo výsadou spíše Středomoří a Francie. Nyní si tedy v obchodech nejčastěji pořídíte kapary z Itálie (říká se, že nejlepší jsou sicilské, ale těžko říct), Španělska, Řecka a Francie (také se říká, že nejlahodnější kapary pochází z Provence).


A jak můžete tato výrazná poupátka využít v kuchyni? Velké i malé nakládané kapary můžete přidat jen tak do salátu nebo servírovat v malých mističkách jako tapas. Obecně se za lepší považují kapary nakládané v soli, které můžete přidávat do téměř hotových pokrmů těsně před dokončením, a to omyté i neomyté. Neomytá varianta Vám pokrm poměrně dost přisolí, takže je s touto solí navíc potřeba počítat. Kapary skěle dotahují rajčatové omáčky, pesta, tapenády a jiné typicky italské dobroty. Já je ráda přidávám na konci přípravy právě do všelijakých omáček na těstoviny nebo je rozhážu na pizzu. Velké kapary se stopkou jsou skvělé jako tapas, zakápnuté dobrým olivovým olejem a případně posypané vločkami chilli. Dají se také nakládat společně s olivami, kdy do sáčku nasypeme různé druhy oliv, velké a malé kapary (ne ty solené), přidáme šplíchanec dobrého olivového oleje, nastrouhanou citronovou kůru a čerstvé bylinky nasekané nadrobno. Sáček zavážeme a vše promícháme. Necháme odležet cca hodinku a podáváme.

Pokud si mysíte, že jste kapary nikdy nejedli, ta věžte, že jsou základem klasické italské omáčky putanesca a často se schovávají v různých tapenádách a jiných "pomazánkách" na bruschettách. A pokud jste je skutečně ještě neokusili, mohlo by Vás přesvědčit, že jsou prospěšné pro náš imunitní systém, pomáhají odkašlávat, mají mírné močopudné účinky a obsahují malou dávku antihistaminik (součást protialergických léků). Ale především - je to dobrota!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama