Vítejte na mém blogu s příchutí Itálie - Viva Italia! K jeho založení mě inspirovaly dvě věci, a to zkomolené názvy italských jídel v řadě českých pizzerií a restaurací a především moje vášeň pro vaření a italskou kuchyni. Vaření je pro mě relax, radost a možnost uplatnit svou fantazii. Skoro každý můj recept je originál, který mě napadl díky surovinám, co jsem objevila na trhu nebo v ledničce anebo podle toho, na co jsem měla čas a chuť. A proč mě tak baví Itálie a italská kuchně? Od malička jezdívám pravidelně na různá místa Itálie v létě nebo v zimě na dovolenou a postupem času se mi tato krásná země na jihu Evropy plná dobrého jídla, pití a nálady dostala pod kůži. Miluju nákupy na lokálních trzích, všudypřítomnost čerstvých surovin a vášeň Italů, s níž obhajují svou lokální kuchyni! Nicméně můj blog není jen o těstovinách a pizze. Na mém blogu najdete hromadu receptů na v zásadě jednoduchá jídla z čerstvých surovin a rozhodně hodně polévek a předkrmů, protože to jsou moje nejoblíbenější chody. A jelikož taky ráda cestuju, a to nejen do Itálie, podělím se s Vámi také o zážitky z cest a doporučení, kam se vydat a co zkusit. Takže dobrou chuť.
Mrkněte také na můj instagram - vivaitalia.karin a Facebook - https://www.facebook.com/www.vivaitalia.blog.cz

Chřest - co s ním a jak nakupovat?

8. května 2012 v 22:57 | Karin |  Italské suroviny - co s nimi
Od ledna se začínám těšit na chřest a koncem dubna vždy nedočkavě vyhlížím křupavé balíčky na trzích či v marketech. Labužníci sice nedají dopustit na chřest bílý, ale mě naprosto dostává i ten zelený. Je to sice stejná rostlinka (rozdíl je ve způsobu pěstování, kdy bílý se přihrnuje hlínou a černou fólií, aby byl co nejtlustější a nespatřil světlo světa, zatímco zelený se naopak nechá vykouknout ven, aby chytil barvu a je dobrý zejména, co nejtenčí), ale výraznější chuť zeleného mám o něco radši. Na co je potřeba u chřestu nezapomenout, je bezpodmínečná čerstvost! A jak vybrat ten správný svazek?
Čerstvý chřest je křupavý a nikdy ne gumový, a to včetně hlaviček (musí prostě vypadat, jako čerstvě sklizený, kdy jsou hlavičky hodně zavřené). Bílý by měl být spíše tlustější a před přípravou je potřeba jej oškrábat škrabkou a seříznout konce (ne hlavičky), nepřípustné jsou zrůžovělé či zažloutlé hlavičky a tenké stonky.

Zelený má být tenčí a před přípravou jej vždy chytněte u konce (konec = odkud rostl ze země) a ohněte, kde se zlomí sám, to jsou "dřevnaté" konce, které by vám nechutnaly (většinou ulomíte 1 - 3 cm). Dají se ale použít do polévky (pokud nejsou úplně dřevěné). Zbylou část lze připravovat na tisíce lahodných způsobů - grilovat, blanšírovat, zapékat, atd. V rubrice recepty naleznete spoustu dobrot s chřestem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama