Vítejte na mém blogu s příchutí Itálie - Viva Italia! K jeho založení mě inspirovaly dvě věci, a to zkomolené názvy italských jídel v řadě českých pizzerií a restaurací a především moje vášeň pro vaření a italskou kuchyni. Vaření je pro mě relax, radost a možnost uplatnit svou fantazii. Skoro každý můj recept je originál, který mě napadl díky surovinám, co jsem objevila na trhu nebo v ledničce anebo podle toho, na co jsem měla čas a chuť. A proč mě tak baví Itálie a italská kuchně? Od malička jezdívám pravidelně na různá místa Itálie v létě nebo v zimě na dovolenou a postupem času se mi tato krásná země na jihu Evropy plná dobrého jídla, pití a nálady dostala pod kůži. Miluju nákupy na lokálních trzích, všudypřítomnost čerstvých surovin a vášeň Italů, s níž obhajují svou lokální kuchyni! Nicméně můj blog není jen o těstovinách a pizze. Na mém blogu najdete hromadu receptů na v zásadě jednoduchá jídla z čerstvých surovin a rozhodně hodně polévek a předkrmů, protože to jsou moje nejoblíbenější chody. A jelikož taky ráda cestuju, a to nejen do Itálie, podělím se s Vámi také o zážitky z cest a doporučení, kam se vydat a co zkusit. Takže dobrou chuť.
Mrkněte také na můj instagram - vivaitalia.karin a Facebook - https://www.facebook.com/www.vivaitalia.blog.cz

Což takhle dát si molekuly?

12. října 2011 v 22:16 | Karin |  Recenze
Fenoménem poslední doby se stávají moderní směry gastronomie a jedním z nich je i molekulární kuchyně. Někteří ji milují a jiní zatracují. A o co se vlastně jedná? Jedná se o moderní kulinářský směr, kdy příprava pokrmů připomíná spíše práci chemiků v laboratoři. Jde tedy o propojení chemických a fyzikálních poznatků společně se znalostmi přípravy pokrmů.

Jak se to dělá?
Molekulární gastronomie používá stejné suroviny jako gastronomie klasická, ale zásadně se liší použitými postupy. Díky užívání inovativních technik je možné dosahovat zcela nových tvarů pokrmů a kombinací. Mezi nejčastěji užívané metody přípravy molekulárních pokrmů patří zejména tekutý dusík (zmrzlinu připravenou v tekutém dusíku jste mohli vyzkoušet i na Foodparade) a dále kuchaři-experimentátoři používají např. alginát sodný, 95procentní alkohol a chlorid vápenatý. K tomu je zapotřebí čistě laboratorních technologií, které pomáhají rozkládat potraviny, měnit jejich strukturu i vlastnosti. Místo vařečky a hrnce se používají injekční stříkačky a třeba zmíněný tekutý dusík.
Parmská šunka s melounovým kaviárem

Příprava pokrmů v rámci molekulární kuchyně je velmi náročná na znalosti a soustředění kuchaře. Nové technologie vyžadují zcela přesné postupy, a tím se jejich tvůrci i uživatelé částečně přesouvají z oblasti kulinářství do oblasti vědy. V běžné kuchyni záleží na zkušenostech kuchaře, který suroviny kombinuje víceméně dle svého uvážení a přání hostů, kdežto v molekulární kuchyni je potřeba přesně dodržovat stanovené postupy. Nakonec proč dále experimentovat, když vlastně celá molekulární kuchyně je jeden velký experiment a snaha vymyslet nové kulinářské zážitky.

Trocha historie
Jako první začali o molekulární gastronomii hovořit anglický fyzik Nicholas Kurti a a francouzský chemik Hervé This z Oxfordské univerzity v roce 1988. Oba vědci se již v té době zabývali procesy, které se odehrávají v potravinách při změnách vnějších podmínek jako je tlak, teplota atd. Hlavním cílem jejich výzkumu byla snaha poznat, co se s potravinami děje v rámci přípravy běžných jídel (smažení, grilování, dušení apod.). Následně se pak snažili upravit běžné postupy k ještě lepšímu využití všeho dobrého, co potravina obsahuje - tedy nejen chuti, ale i zdravotně prospěšných látek. Dalo by se tedy říct, že tito vědci byli na konci svého snažení schopni vyrobit zmrzlinu bez ledu a maso usmažit bez tuku, díky čemuž měly zůstat chutě i všechny živiny stoprocentně zachovány.

V současné době je molekulární kuchyně rozvíjena spoustou známých světových šéfkuchařů (Grant Achatz, Richard Blais, Heston Blumenthal nebo Marcel Vigneron), přičemž své speciální organizace má molekulární kuchyně například v Argentině, Švýcarsku, Španělsku a největší rozvoj této vědy aktuálně zažívá Francie.
Terina z rukoly s rajčaty a olivami

A co tedy můžete ochutnat
Jakkoliv Vám to může znít netradičně v rámci molekulární kuchyně je možné například připravit kaviár pro vegetariány z okurek nebo máty, polévku v kuličkách, jedlou hlínu nebo kouřící drink. Zkušení kuchaři umí přichystat také pokrm, který vypadá jako volské oko, přičemž ale není vyroben z vejce, ale z kokosu a pomeranče. Velmi oblíbené jsou také amarouny, které jistě znáte z českého seriálu Návštěvníci. Výjimkou nejsou ani netekuté míchané nápoje jako je například mojito nebo B52 servírované v pevném skupenství. Pokud Vás článek zaujal navštivte následující stránky pro více informací nebo si objednejte molekulární catering na svou párty:


Tomatová špageta s balsamiko kaviárem
Prosseco s jahodovým kaviárem
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama